Strona główna » Blog » Psychoterapia w leczeniu niepłodności

Psychoterapia w leczeniu niepłodności

Diagnoza i leczenie niepłodności ma wpływ na wiele sfer życia. Wymusza zmianę trybu życia, wpływa na finanse, często utrudnia pracę zawodową. Na brak społecznej tolerancji dla bezdzietności skarżą się głównie kobiety. Pytania ze strony rodziny, czy znajomych zwiększają poczucie presji, która i tak towarzyszy leczącym się parom.

Zdarza się, że ograniczają one kontakty towarzyskie, zwłaszcza z tymi parami, które posiadają dzieci. Kobietom niejednokrotnie towarzyszy wstyd, poczucie bycia gorszą. Niektóre czują lęk przed odejściem partnera. Wiele par ukrywa przed otoczeniem swoje problemy, gabinet psychologa jest więc dla niektórych jedynym bezpiecznym miejscem do rozmowy i uzyskania wsparcia.

Leczenie niepłodności może być długotrwałym procesem, który łączy się z dużym, powtarzającym się stresem, potęgowanym przez kolejne niepowodzenia. Tworzący się mechanizm samo nakręcającej spirali, z każdym miesiącem prowadzi do coraz większego stresu, lęku i obciążenia. Problemy z jakimi zgłaszają się osoby leczące niepłodność to lęk, depresja, poczucie winy i jednocześnie krzywdy, niska akceptacja siebie w roli kobiety, mężczyzny. Często bezradność, zagubienie, ale też gniew i złość.

Problem niepłodności wpływa na relację małżeńską. Wymusza podjęcie działań, które nie były uwzględniane wśród planów pary. Konieczność podporządkowania się rytmowi procedur medycznych, stwarza trudne do uniknięcia napięcia i stresy. Może prowadzić do poczucia niespełnienia oczekiwań partnera, czy do nieświadomego obwiniania drugiej strony. To, czy problem niepłodności będzie przyczyną konfliktów zależy od wzajemnej akceptacji, sposobu komunikacji, udzielanego sobie wsparcia. Dla wielu par jest to doświadczenie, które jeszcze bardziej zbliża, pozwala odkryć nowe zasoby w związku.

Celem spotkań z psychologiem i psychoterapii jest zmiejszenie poziomu depresji, lęku, także agresji i frustracji. Opiera się na zapewnieniu wsparcia, które pozwoli przywrócić wiarę w siebie, akceptację siebie w obliczu leczenia. Terapia pomaga zredukować poziom stresu i napięcia, wypracować własne sposoby postępowania z tym problemem i towarzyszącymi mu emocjami.
Praca z psychologiem to również poszukiwanie oraz praca nad ewentualnymi psychologicznymi powodami utrudniającymi zajście w ciążę.